• Holberton School Azerbaijan-da İT ixtisasları üzrə 100% təqaüdlü təhsil almaq şansını əldə et! Qeydiyyat üçün: https://lnkd.in/ebY-r5iU
View organization page for Holberton School Azerbaijan
100% Təqaüd səni çağırır! Innovation and Digital Development Agency-nin dəstəyi və "PASHA Holding" LLC-nin sponsorluğu ilə, Holberton School Azərbaycan sənə beynəlxalq səviyyəli texnologiya təhsili almaq imkanı təqdim edir. Təcrübəyə əsaslanan praktiki tədris modeli və layihə əsaslı öyrənmə metodu ilə sən həm real bacarıqlar qazanacaq, həm də qlobal sertifikat əldə edərək dünyanın istənilən yerində karyera qurmaq şansı əldə edəcəksən! Bu təqaüd proqramı aşağıdakı sahələr üzrə səni çağırır: - Computer Science (Web Development) - Machine Learning - Full Stack Web Development - Cybersecurity Holberton School dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən və Amerikan IT məktəbində formalaşdırılmış metodologiyaya əsaslanan beynəlxalq təhsil şəbəkəsinin bir hissəsidir. Bu isə o deməkdir ki, sən qlobal bazarda tanınan bilik və bacarıqlara sahib olacaqsan. Texnologiyanın gələcəyində öz yerini tutmaq, beynəlxalq imkanlardan yararlanmaq və dünya miqyasında rəqabət aparmaq istəyirsənsə, indi müraciət et! 🔗 Qeydiyyat üçün daxil ol: holbertonschool.az 📌 Son qeydiyyat tarixi: 29 oktyabr #HolbertonAzerbaijan #100%Təqaüd #ComputerScience #MachineLearning #FullStack #Cybersecurity
• 🌟 Regionun ən böyük innovasiya tədbiri olan və Agentliyimizin əsas tərəfdaşlığı ilə keçirilən "INMerge Innovation Summit" uğurla yekunlaşdı! İki gün boyunca Bakı startapların, investorların və texnologiya liderlərinin görüşdüyü möhtəşəm mərkəzə çevrildi. 💡 Sammitdə investisiya trendlərinin müzakirə edildiyi panellərdən tutmuş, yerli startapların beynəlxalq investorlar qarşısında təqdimatlarına qədər hər an innovasiya ruhu ilə dolu idi. Biz də Agentlik olaraq bu prosesin mərkəzində olmaqdan qürur duyuruq. 🎥 İndi isə bütün bu həyəcanı yenidən yaşamaq vaxtıdır! Sizi iki günün ən parlaq anlarını, ruhlandırıcı çıxışlarını və yaddaqalan təəssüratlarını əks etdirən videomuzu birlikdə izləməyə dəvət edirik. 👏 Başda tədbirin təşkilatçısı "PASHA Holding" LLC olmaqla bu uğuru mümkün edən bütün spikerlərə, tərəfdaşlara, iştirakçılara və komandamıza dərin təşəkkürümüzü bildiririk. Növbəti innovativ görüşlərədək! #İRİA #InMerge #İnvestisiyaVertikalı
• Qeydiyyatın tamamlanmasına son 6 gün qaldı! Qeydiyyat üçün: https://lnkd.in/eatbXtXc
🚀 Azərbaycanın gələcək kosmik texnologiya liderlərini yetişdirmək məqsədilə yeni təlimə start veririk! Agentliyimiz, “Israel Aerospace Industries” (IAI - Israel Aerospace Industries) və Azercosmos-un birgə təşkilatçılığı və İsrailin innovasiya sahəsində qabaqcıl təhsil institutu olan “Holon” Texnologiya İnstitutunun (Holon Institute of Technology ) dəstəyi ilə həyata keçirilən bu 7 həftəlik intensiv proqram iştirakçılara ölkənin sürətlə böyüyən texnologiya və startap ekosistemində lider olmaq üçün bir qapı açır. 🛰 Proqram iki əsas hissədən ibarətdir: 📍 4 həftəlik “İnnovasiya və sahibkarlıq” təlimləri; 📍 3 həftəlik “Peyk innovasiyaları və tətbiqləri” modulu. 🎓 Seçim mərhələsini uğurla keçən namizədlər üçün tamamilə ödənişsiz olan bu proqram dünya səviyyəli ekspertlərdən təlim almaq, real layihələr üzərində təcrübə toplamaq və beynəlxalq səviyyəli sertifikat əldə etmək imkanı yaradır. Seçilmiş iştirakçılar 2026-cı ildə inkubasiya və akselerasiya mərhələlərində iştirak imkanı qazanacaqlar. Proqram kimlər üçündür? ✅ STEM və İT yönümlü ali təhsil müəssisələrinin yüksək nəticəli məzunları və ya son kurs tələbələri; ✅ 1– 5 il iş təcrübəsi olan gənc mütəxəssislər (STEM və İT sahələri üzrə); ✅ Texnologiyaya və innovasiyaya marağı olan şəxslər; ✅ Yüksək ingilis dili biliyinə sahib olanlar. Qeyd edək ki, iştirakçılar həftədə 4 gün (bazar ertəsi – cümə axşamı), gündə 6–8 saat proqramda fiziki olaraq iştirak etməlidir. 📍 Təlim dili: İngilis 📍 Son müraciət tarixi: 30 sentyabr, 2025 Müraciət etmək üçün keçidə daxil olun: https://lnkd.in/eatbXtXc #İRİA #Rəqəmsalİnkişaf #İnnovasiya #Startaplar #Texnologiya #StratejiƏməkdaşlıq #DigitalTransformation
🌟 "IDDA Awards” 2025 üçün qeydiyyat davam edir! Bu öz adını texnologiya və innovasiya ekosistemi tarixinə yazdırmaq istəyənlər üçün böyük fürsətdir! awards.idda.az saytına daxil olub müraciətini tamamla və bu möhtəşəm müsabiqəyə qoşul! 🚀 ⏳ Müraciətlər üçün son tarix 22 oktyabrdır. 📌Qeydiyyat üçün: awards.idda.az #IDDAAwards2024 #İnnovasiya #Texnologiya #İRİA
• 🤝 Azərbaycanın texnologiya ekosistemi güclənməyə davam edir! Ölkənin ilk və aparıcı fintex şirkətlərindən olan “Simbrella” Agentliyimizin nəzdində fəaliyyət göstərən Pirallahı Yüksək Texnologiyalar Parkının rezidenti statusunu qazanıb. 💡 25 illik təcrübəyə malik “Simbrella” telekommunikasiya şirkətləri üçün kredit xidmətləri təqdim edən və onlarla ölkədə fəaliyyət göstərən qlobal fintex şirkətidir. ✅ Texnopark rezidentliyi “Simbrella” kimi şirkətlərə virtual fəaliyyət göstərmək və 10 il müddətinə mənfəət, əmlak vergiləri daxil olmaqla bir sıra imtiyazlardan faydalanmaq imkanı yaradır. Bu dəstək texnoloji şirkətlərin inkişafı və beynəlxalq rəqabət gücünün artırılması üçün nəzərdə tutulub. 🇦🇿 Agentliyimizin əsas hədəfi yerli texnologiya şirkətlərinin böyüməsini və qlobal bazarlara çıxışını dəstəkləyən bir mühit formalaşdırmaqdır. Bu yolda “Simbrella” komandasına “xoş gəldin” deyir və onlara gələcək fəaliyyətlərində yeni uğurlar arzulayırıq! #İRİA #Texnopark #Simbrella #fintex
• 🇦🇿 Agentliyimizin dəstəyi ilə bölgələrdə innovasiya ekosisteminin inkişafı istiqamətində növbəti addım atılıb. Oktyabrın 1-də Naxçıvan Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Naxçıvan İnnovasiya Mərkəzinin rəsmi açılış mərasimi baş tutub. 🤝 Açılış mərasimində Agentliyimizin sədri Fərid Osmanov, Agentliyin Texnoparklarla iş şöbəsinin müdiri Elvin Hacıyev, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Azər Məmmədrəhimov, NDU-nun rektoru Elbrus İsayev, eləcə də digər təhsil və dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak edərək mərkəzin region üçün əhəmiyyətini vurğulayıblar. ⚙ Yeni yaradılan mərkəz Naxçıvanın innovasiya icması üçün geniş imkanlar yaradır. Mərkəzdə ideyaların real layihələrə çevrilməsi üçün Texnologiya və Mühəndislik Laboratoriyası, müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş otaqlar, kovörkinq və tədbir məkanları fəaliyyət göstərəcək. 📈 Mərkəzin əsas hədəfi Naxçıvanın istedadlı gəncləri, startapları və tədqiqatçıları üçün dəstək mühiti formalaşdırmaqdır. Burada iştirakçılar inkişaf proqramlarına qatıla, mentor dəstəyi ala və investorlarla görüşlər keçirə biləcəklər. Ətraflı: https://lnkd.in/e8hNhm7B #İRİA #NaxçıvanİnnovasiyaMərkəzi #NDU
+4
• 🤝 Agentliyimiz və “White Hill Capital” arasında imzalanan Təsis Müqaviləsi Azərbaycanın startap ekosistemində uğurlu başlanğıcın təməlini qoyub. Bu strateji tərəfdaşlıq ölkəmizdə yeni vençur maliyyələşmə şirkətinin yaradılmasını nəzərdə tutur. 💰 Yeni əməkdaşlıq yüksək potensiallı yerli startapların vençur maliyyələşməsinə çıxışını asanlaşdıracaq və onların beynəlxalq mühitə inteqrasiyasını sürətləndirəcək. 🏆 Əminik ki, “White Hill Capital” ilə qurulan bu strateji tərəfdaşlıq davamlı və uğurlu olaraq yerli startapların inkişafına təkan verməklə Azərbaycanın innovasiya ekosisteminin güclənməsinə xidmət edəcək. #İRİA #WhiteHillCapital #VençurKapitalı